Pátá přednáška- 23.3.2011

4. duben 2011 | 19.47 | | autor: eliska

Zámky pevné  ( nepřenosné)

Byly pevnou- neodnímatelnou součástí dveří nebo nábytku, mohly být zadlabány do podkladového materiálu nebo nepřenosně upevněny na podklad, k uzavírání sloužila horizontální posuvná závora, dělí se na dřevěné a kovové, ve středověku uzavírány kovovým klíčem

Dřevěné zámky: celodřevěné nebo s kovovými součástmi(pásky spojující skříň, pružiny, kování klíčového otvoru, vodiče závor)

Kovové zámky: vícedílné(oddělená skříň a závora- závora uvnitř, petlicová závora vně) nebo kompaktní(všechny části vzájemně propojeny)

Zámky dřevěné: už ze starověku a antiky, nejčastěji se nachází klíč, pokud má podobu kotvy tak se nazývá Lákónský- město proslulé výrobou klíčů)

-          vždy fungují na principu posuvné závory, lákonský pracoval: a) z vnitřní strany byly dvě stavítka, ty zapadají vlastní vahou do výřezu závory, aby se dveře otevřely tak se stavítka musela zvednout: prostrčil se kotvovitý klíč, otočil se o 90° a pohybem nahoru se zvedla stavítka a odemklo se.

2 (egyptský zámek)

Homérský zámek- dřevěná závora na vnitřní straně, esovitě prohnutý klíč(často se zaměňuje za součást kuše), zámek se zamyká zatáhnutím za provázek z venkovní strany a odemykalo se kovovým klíčem

Dřevěný zámek na vnitřní straně dveří( Jetenovice-Klatovsko, dřevěný zámek na dveřích sýpky)

Kovové zámky vícedílné nepřenosné závorové( se samotnou závorou na zadní straně)

-zámková soustava pracovala na principu horizontálního posouvání masivní závory pomocí otočného klíče. Pro její snadnější ovládání mohly být dveře  vybaveny kováním klíčového otvoru nebo zámkovou skříní s krycím čelním štítem. Celý systém mohl být doplněn pružinami.

Kovové zámky nepřenosné jedno i více dílné závorové petlicové

Pozná se to že na štítu zámku jsou dva otvory, do jednoho jde zámek do druhého jde oko petlice, které uzamkne petlice

(Sezimovo Ústí, Assisi, Brixen) často se dochovávají na sanktuářích

kovové zámky nepřenosné kompaktní závorové(klikové)

(Sezimovo Ústí- středověk neznal kliku, proto unikátní zámek s Ústí, kde se vyskytuje celokompaktní zámek se zalomenou závorou, ale je zde poprvé doloženo jakési zapadání klapky jako u dnešních dveří

ing. Zdeněk Rasl

zámky nepřenosné kovové kompaktní(se záskočkou)

-          klíč s výřezy posouvá závorky, každý výřez posouvá jinou závorku, klíč sloužil jen k odemykání, pokud není klíč, tak pružina automaticky uzavře všechny závorky, aby se dalo odemknout klíč musel v zámku zůstat, technicky nebyl překonán až do novověku(německý zámek) klíč dnešního typu se nazývá francouzský zámek a byl vynalezen až v 18. století a byl pokrokový tím , že klíč se mohl vyndat

-          pokud byl zámek na venkovní straně, byl opatřen svodem na klíč, vnitřní zámek nebyl zdoben

( kaple svatého Kříže Karlštejn, Brtnice- univerzitní studentské zázemí, Jindřichův Hradec)

1 (gotický zámek)

zámky monolitní vnitřní( Arnošovice, tvrz v Popovicích, Bělice, Vrchotovy Janovice, Benešov kostel sv. Mikuláše, Miličín, Chotýšany, Dobrš- původně byl zámek použit na pravostranné dveře, i když nyní je na levé straně, protože klíčová dírka je nahoře)

zámky monolitní vnější( Zemské Muzeum- Plzeň 90% z nábytku, Opava)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře