Sborník na památku J. Fridricha

4. leden 2011 | 13.42 | | autor: mistr-bucket
› 

Vyšel populární sborník na památku Jana Fridricha, objevitele nejstaršího osídlení v Česku


ecce-homoTři roky po náhlé smrti zakladatele moderní české paleolitické školy Doc. PhDr. Jana Fridricha, DrSc. (1938 – 2007) vydává Česká společnost archeologická, o.p.s., na jeho počest sborník Ecce Homo In Memoriam Jan Fridrich.  Kniha je prvním počinem nově založené Knižnice České společnosti archeologické, o.p.s. Do mezinárodně obsazené publikace přispělo téměř 50 autorů. Sborník je sice primárně odbornou záležitostí, svým charakterem a jazykem si však najde své čtenáře i v okruhu poučené laické veřejnosti.

Netradiční šíře zájmů Jana Fridricha se odrazila i v charakteru publikace, a tak je její forma pro tento typ odborné literatury poměrně netradiční. Sborník sestává ze tří tematicky odlišných částí, jež uvádějí krátké vzpomínky nejbližších spolupracovníků Jana Fridricha.
První část je věnovaná paleolitu,
druhá přírodním vědám
a třetí archeologii obecně.

Neoficiální čtvrtou část pak tvoří Janova dosud neukončená bibliografie. Příspěvky jsou psány v pěti jazycích a všechny mají české či anglické resumé.

"Podařilo se nám získat množství zajímavých článků od autorů nejen z České republiky, ale i z Polska, Německa, Slovenska či dokonce Austrálie," říká editorka sborníku dr. Ivana Fridrichová-Sýkorová z Archeologického ústavu AV ČR Praha, v.v.i., a dodává, že ve sborníku publikují i taková jména současné české archeologie jako jsou prof. Tomáš Durdík, prof. Jiří A. Svoboda, prof. P. Sommer, prof. G. Gramsch, doc. Petr Charvát nebo doc. Václav Matoušek.
Rakovnický rodák Jan Fridrich zasvětil celý život studiu období nejstarších lidských dějin. V Čechách se mu při stavbě dálnice D5 podařilo objevit jejich nejstarší osídlení datované k 1 870 000 let, mezi jeho majstrštyky patří výzkumy v Přezleticích, Bečově či Račiněvsi. Je také autorem řady publikací, z nichž mezi veřejností je asi nejznámější kniha Ecce Homo, zabývající se vývojem člověka a starší doby kamenné u nás i v zahraničí, kterou vydal v roce 2005.

Sborník vychází v nakladatelství Agentura KRIGL a je vydáván jako první počin Knižnice České společnosti archeologické, o.p.s. Pracovníci této společnosti patřili mezi nejužší okruh přátel Jana Fridricha, a tímto sborníkem mu vzdávají svůj hold. Cena sborníku je 499 Kč a k dostání je ve všech velkých distribučních sítích.

Zdroj: http://www.citarny.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2751%3A-vyel-popularni-sbornik-na-pamatku-jana-fridricha-objevitele-nejstariho-osidleni-v-esku-&catid=46%3Akratke-zpravy&Itemid=3927

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře