Dlouhé zotavení po největším vymírání

31. prosinec 2010 | 13.25 | | autor: mistr-bucket
› 

Dlouhé zotavení po největším vymírání

Ichtyosaurus
- Autor: 
University of Bristol
Ichtyosaurus
Autor:   University of Bristol

Na konci období permu zažila Země největší masové vymírání ve své historii. Nové fosilní naleziště ukazuje, že život se z něj vzpamatovával dlouhých 10 milionů let.

Příčinou vymírání na hranici permu a triasu před 250 miliony let byly masivní sopečné erupce a devastující globální oteplení, které způsobily vysoké koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře. Nesmírně těžké časy dokázal přežít jen jeden z deseti druhů organismů. Hrstka přeživších se však stala základem pro rozvoj biodiverzity v následujícím období triasu. O tom, jak dlouho se život vzpamatovával, svědčí nové paleontologické naleziště Luoping z provincie Jün-nan na jihu Číny.

Paleontologové na něm strávili tři roky, během kterých přemístili mnoho tun kamení. Odměnou je jim asi 20 000 různých fosilií ryb, plazů, měkkýšů, korýšů a dalších živočichů mořského dna. Podle diverzity predátorů – především ryb (např. Saurichthys) a plazů (Mixosaurus, Nothosaurus) - vědci odhadují, že obnovení plně funkčního ekosystému trvalo asi 10 milionů let. Pak ovšem diverzita nejen překonala úroveň z počátku triasu, ale také se přiblížila stavu z doby před hromadným vymíráním.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/zpravy/historie/_zprava/dlouhe-zotaveni-po-nejvetsim-vymirani--830190

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář