Ledový muž Ötzi

2. březen 2011 | 11.04 | | autor: mistr-bucket
› 

Ledový muž Ötzi dostal k výročí unikátní výstavu

vloženo: 1. 3. 2011 08:05, autor: ČT24

Ledový muž Ledový muž

Bolzano - V archeologickém muzeu v italském Bolzanu se dnes otevírá unikátní výstava ke dvacátému výročí nalezení mumie prehistorického alpského lovce. Odborníci i laici tím dostávají jedinečnou možnost seznámit se s ledovým mužem Ötzim, a to přes přísná omezení v přístupu k ostatkům. Výstava nazvaná "Ötzi 20" nabízí milovníkům archeologie také rekonstrukci celého těla. Výstava potrvá do ledna 2012.

Video: "Ötzi 20" v italském Bolzanu

Video na internetové stránce: http://www.ct24.cz/veda-a-technika/clovek/116838-ledovy-muz-otzi-dostal-k-vyroci-unikatni-vystavu/

Procházka po hlavním alpském hřebenu, kudy vede hranice mezi Itálií a Rakouskem, skončila pro německé turisty v září 1991 velikým překvapením. V tajícím ledovci našli nehybné tělo. Zpočátku se domnívali, že jde o zmrzlého horolezce. Jak se ale ukázalo, mumie tu ležela už přes pět tisíc let.

Od roku 1998 je Ötzi, jak se ledovému muži říká, pýchou archeologického muzea v italském Bolzanu. "Máme přes 230 tisíc návštěvníků ročně. Nejen ty, co přijdou, ale i ty, co nás vidí přes internet. A to díky nové webové stránce, na které nás navštěvují hlavně mladí z celého světa," říká Angelica Fleckinger, ředitelka archeologického muzea Jižního Tyrolska.

Institut pro mumie a ledové muže a DNA

Ötzi zemřel zhruba ve věku 46 let na přelomu neolitu a doby měděné. Pod lopatkou měl hrot šípu, což svědčí o násilné smrti. V ledovci se zachoval také jeho oděv a výzbroj. Odborníci ale pátrají dále. "Teď zkoumáme Ötziho DNA. Chceme zjistit, jestli v Jižním Tyrolsku žijí ještě jeho potomci," prozradil Albert Think, ředitel Institutu Eurac pro mumie a ledové muže.

Ledový muž Ötzi Ledový muž Ötzi Ledový muž Ledový muž

Trojrozměrný obraz Ötziho zprostředkují speciální brýle s červeným a zeleným sklem. Obraz je velmi přesný: K jeho zhotovení bylo zapotřebí celkem 150 tisíc snímků.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Ledový muž Ötzi petr jandacek 10. 03. 2011 - 19:35