Staré pověsti české

22. červen 2011 | 13.17 | | autor: lucie

STARÉ POVĚSTI ČESKÉ

Výstava Národního muzea v Praze

i

rte


Výstava se věnuje souboru legend a pověstí o nejstarších dějinách Čechů, který vznikal postupně v průběhu pěti století.

Výstava je určená dětem i dospělím, všem, kteří se chtějí poučit, ale i pobavit. Návštěvníci se mohou těšit na středověké rukopisy, renesanční rytiny, barokní obrazy, ale také ilustrace z dětských knížek a humoristických časopisů, exkluzivní archeologické nálezy s odbornými popisy i počítačové hry.  Každý si zde může vylosovat jméno ze starých pověstí, jako jsem to udělala já a vylosovala si nádherné jméno - Nabka - díky bohu, že stejný názor neměli před lety i mí rodiče. :).

Dále se zde můžete také přidat k některému z kmenů nebo na interaktivní mapě rozhodnout, kam měl praotec Čech dojít. Děti i dospělí si mohou potěžkat Bivojova kance, vystoupat na horu Říp a rozhlédnout se podobně jako praotec Čech nebo skácet pohanské modly. Také zde na návštěvníky čeká hádanka v podobě tajemného nápisu na hrobu praotce Čecha a také tajemný duch z pověsti o Neklanovi.

Velice výnmanou roli hrají na výstavě archeologické náelzy. K nejcennějším exponátům patří předměty z hrobu kolínského knížete z 9.století. Hrob byl objeven roku 1864,a le vzápětí byl bez podrobného výzkumu zničen.

Velký zájem lze očekávat i v případě exponátů, které se vztahují ke kouzelnické škole v Budči. Autorům výstavy se podařilo odhalit, že tato česká kouzelnická škola je o celých tři sta let starší, než ta britská Harryho Pottera v Bradavicích. V Budči podle Aloise Jiráska sídlil vojvoda Krok. Za něho zde existovala škola, v níž se studenti učili bohoslužbě, starým zpěvům i věštbám a kouzlům.

n

a

images   images

l

r

bg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře